The formula Molar mass of solute = mass of solute/number of moles of solute can be used to determine the molar mass of a solute if its mass is known.
Avogadro's number (6.022 x 1023) of molecules (or formula units) make up one mole of a substance (ionic compound).
The mass of 1 mole of a chemical is indicated by its molar mass.
It provides you with the amount of grams per mole of a substance, to put it another way.
calculating the solute's mass
Concentration in g/dm = mass of solute in g
0.358/3= 0.119
Volume in dm = 3.
A sodium chloride solution has a 10 g/dm concentration.
3.
Concentration in g/dm = mass of solute in g
Volume in dm = 3.
3\s = 10 g/dm
0.358× 2 dm 3
To learn more about molar mass refer
https://brainly.com/question/21334167
#SPJ4