A skater is initially spinning at a rate of 13.0 rad/s with a rotational inertia of 3.20 kg·m2 when her arms are extended. What is her angular velocity after she pulls her arms in and reduces her rotational inertia to 1.60 kg·m2? rad/s

Respuesta :

Given data:

* The initial angular velocity of the skater is,

[tex]\omega_1=13\text{ rad/s}[/tex]

* The initial rotational inertia of her arm is,

[tex]I_1=3.2kgm^2[/tex]

* The final rotational inertia of her arm is,

[tex]I_2=1.6kgm^2[/tex]

Solution:

As the angular momentum of the system remains conserved before and after extending the arms, thus,

[tex]\begin{gathered} L_1=L_2 \\ I_1\omega_1=I_2\omega_2 \end{gathered}[/tex]

Substituting the known values,

[tex]\begin{gathered} 3.2\times13=1.6\times\omega_2_{} \\ 41.6=1.6\times\omega_2 \\ \omega_2=\frac{41.6}{1.6} \\ \omega_2=26\text{ rad/s} \end{gathered}[/tex]

Thus, the angular velocity of the skater is 26 rad/s.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico