answer A it takes the commuter train 60 seconds to go 100 ftanswer B the commuter train travels 2 ft and 120 secondsanswer C in one second the commuter train travels two feetanswer D in two seconds the commuter train travels 120 ft

1) The graph shows us the Distance x Elapsed Time.
So looking at x=2, we can note that y = 120
In other words, after 2 seconds of that departure, the Train has commuted 120 feet.
2) Examining the options, we can see that
Let's find the unit rate for that train:
ft s
120----------2
x--------------1
2x =120
x=60
1 second 60 ft
3) So, the answer is:
D in two seconds the commuter train travels 120 ft