Problem 1:hISAYou are flying a large kite one day in the park. The Kite is so large that you need tworopes, one blue, one green, to keep the kite under control. The two ropes attached to thekite make angles of 48° and 40° with the ground. If the cables are attached to the ground15 feet from each other, find the height (h) of the kite from the ground?

Respuesta :

ANSWER

60 feet

EXPLANATION

Given:

Result:

The height of the kite.

Angle ADC = 180 - 48 = 132 (sum of angles on a straight line is 180 degrees)

Angle CAD = 180 - (132 + 40) = 8 (sum of angles in a triangle is 180 degrees)

Angle BAD = 180 - (90 + 48) = 42 (sum of angles in a triangle is 180 degrees)

Determine the value of J from triangle ACD using SINE RULE

[tex]\begin{gathered} \frac{sin8}{15}=\frac{sin132}{j} \\ j=\frac{15\times0.7431}{0.1392} \\ j=80.1feet \end{gathered}[/tex]

Determine h using Trigonometric

[tex]\begin{gathered} cos42=\frac{h}{80.1} \\ h=80.1\times0.7431 \\ h=59.5259feet \end{gathered}[/tex]

Hence, the height (h) of the kite from the ground is 60 feet (rounded to whole number of feet)

Ver imagen BreezeI43649
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico