Mar 24, 1:27:43 PM Watch help video The hypotenuse of a right triangle measures 13 cm and one of its legs measures 5 cm. Find the measure of the other leg. If necessary, round to the nearest tenth. Answer: cm Submit Answer Type here to search O FI

Respuesta :

The length of hypotenuse is H = 13 cm.

The length of leg is a = 5 cm.

The relation between sides of right triangle is,

[tex]H^2=a^2+b^2[/tex]

Substitute the values of H and a and simplify to obtain the value of b.

[tex]\begin{gathered} (13)^2=(5)^2+b^2^{} \\ b^2=169-25 \\ b=\sqrt[]{144} \\ =12 \end{gathered}[/tex]

So measure of other leg is 12 cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico