For solving this question it is necessary to apply the formula
[tex]FV=P\cdot(\frac{(1+r)^n-1}{r})[/tex]Where:
FV = future value of the account;
P= deposit = $200
r = quarterly percentage - use decimal=0.069
n = number of deposits = 4* 6=24
[tex]\begin{gathered} FV=P\cdot(\frac{(1+r)^n-1}{r}) \\ FV=200\cdot(\frac{(1+\frac{0.069}{4})^{24}-1}{\frac{0.069}{4}}) \\ FV=200\cdot(\frac{(1+0.01725)^{24}-1}{0.01725}) \\ FV=200\cdot(\frac{(1.01725)^{24}-1}{0.01725}) \\ FV=200\cdot\frac{0.5075}{0.01725}=5884.38 \\ FV=5884.38 \end{gathered}[/tex]FV=$5884.38