Answer:
[tex]0.875\text{ M}[/tex]Explanation;
Here, we want to calculate the molarity of the solution
To calculate the molarity, we use the following formula:
[tex]molarity\text{ = }\frac{number\text{ of moles}}{volume}[/tex]To calculate the number of moles, we have to divide the mass by the molar mass
The molar mass of sodium hydroxide is 40 g/mol
Thus, we have the number of moles as:
[tex]\frac{8.4}{40}\text{ = 0.21 mole}[/tex]The volume to use would be in L
To get this, we divide the given volume by 1000
Thus, we have the volume in liters as:
[tex]\frac{240}{1000}\text{ = 0.24 L}[/tex]Finally, we have the molarity as:
[tex]\frac{0.21}{0.24}\text{ = 0.875 mol/dm}^3[/tex]