Explanation:
The balance after t years can be calculated using the following equation:
[tex]A=P(1+r)^t[/tex]Where P is the principal amount and r is the rate of interest per year.
So, replacing P by $300, r by 3.5%, and t by 5, we get:
[tex]\begin{gathered} A=300(1+0.035)^5 \\ A=300(1.1877) \\ A=356.3059 \end{gathered}[/tex]So, the balance after 5 years is $356,3059
Answer: $356.3059