1. You are viewing a bug under a magnifying glass. If the focal length of the glass is 5cm and thebug is placed 2cm from the glass, how many times bigger does the bug appears to be?

Respuesta :

Given:

The focal length of the magnifying glass is f = 5 cm

The object distance is u = -2 cm

Required:

The magnification of the bug.

Explanation:

First, we need to find the image distance using the lens formula

The image distance will be

[tex]\begin{gathered} \frac{1}{v}-\frac{1}{u}=\frac{1}{f} \\ \frac{1}{v}=\frac{1}{f}+\frac{1}{u} \\ =\frac{1}{5}+\frac{1}{-2} \\ v=-\frac{10}{3}\text{ cm} \\ =-3.33\text{ cm} \end{gathered}[/tex]

The magnification can be calculated as

[tex]\begin{gathered} m\text{ = }\frac{v}{u} \\ =\frac{-10}{3}\times\frac{1}{-2} \\ =\text{ 1.67 } \end{gathered}[/tex]

Thus, the magnification of the bug is 1.67.

Final Answer: The bug appears 1.67 times bigger.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico