5. A patient must receive an injection of 2.4 grams of medication. If 1 milliliter ofliquid contains 120 milligrams of medication, how many milliliters should be injectedinto the patient?

Respuesta :

Given:

The required medication is r = 2.4 grams.

The objective is to find the quantity in terms of milliliters to be injected into the patient.

Explanation:

Since it is given that 1 milliliter of liquid contains 120 milligrams.

Then, the required quantity can be converted into milligrams as,

[tex]\begin{gathered} 1\text{gram}=1000\text{milligrams} \\ 2.4\text{grams}=2.4\times1000\text{milligrams} \\ 2.4\text{grams}=2400\text{milligrams} \end{gathered}[/tex]

Consider the unknown milliliters as x. Now, 2400 milligrams can be converted into milliliters as,

[tex]\begin{gathered} 1\text{milliliter}=120\text{milligrams . . . .(1)} \\ x\text{ milliliter=2400milligrams . . . . . . (2)} \end{gathered}[/tex]

To find x:

On dividing equation (2) by equation (1),

[tex]\begin{gathered} x=\frac{2400}{120} \\ x=20\text{milliliters} \end{gathered}[/tex]

Hence, the milliliters to be injected into the patient is 20 milliliters.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico