Ethan goes to the park. the park is 85km away from his house towards south. After 2 minutes, Ethan is 195km away from his house towards west. Find Ethans velocity

Respuesta :

ANSWER:

g. 1.77 km per sec

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

To calculate the velocity we must apply the Pythagorean theorem to first calculate the distance between the starting point and the end point, since a right triangle is formed

[tex]\begin{gathered} h^2=85^2+195^2 \\ h^2=7225+38025 \\ h=\sqrt[]{45250} \\ h=212.72 \end{gathered}[/tex]

Velocity is distance over time, therefore

[tex]\begin{gathered} v=\frac{212.72}{2}= \\ v=106.36 \end{gathered}[/tex]

The speed is 106.36 km per minute, if we calculate the speed per kilometers per second it would be:

[tex]106.36\cdot\frac{\operatorname{km}}{\min}\cdot\frac{1\min}{60\sec}=1.77\cdot\frac{\operatorname{km}}{\sec }[/tex]

Which means that the speed is 1.77 kilometers per second, that is, the answer is g. 1.77 km per sec

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico