continuous growth model = P e^(rt)
[tex]P\cdot e^{rt}[/tex]The population of a city increased from 40000 in 2000 to 50000 in 2006.
so, P = 40,000 and t = 2006 - 2000 = 6
So,
[tex]50,000\text{ = 40,000 }\cdot e^{6r}[/tex][tex]e^{6r}=\text{ 50,000/40,000 = 1.25}[/tex]taking ln for both sides
6r = ln 1.25
r = ln1.25/6 = 0.0372
So, the continuous growth model rate for the population t years after 2000
[tex]40,000e^{0.0372\text{ t}}[/tex]