Given:
The mass of the bullet is m = 0.0555 kg
The height of the building is h = 12 m
The speed of the bullet is v = 600 m/s
To find the mechanical energy just after it fired.
Explanation:
Mechanical energy is the sum of potential energy and kinetic energy.
The potential energy of the bullet can be calculated by the formula
[tex]P.E.\text{ = mgh}[/tex]
Here, g = 9.8 m/s^2 is the acceleration due to gravity.
On substituting the values, the potential energy will be
[tex]\begin{gathered} P.E.\text{ = 0.0555}\times9.8\times12 \\ =6.5268\text{ J} \end{gathered}[/tex]
The kinetic energy can be calculated as
[tex]\begin{gathered} K.E.\text{ = }\frac{1}{2}mv^2 \\ =\frac{1}{2}\times0.0555\times(600)^2 \\ =\text{ 9990 J} \end{gathered}[/tex]
Thus, the mechanical energy will be
[tex]\begin{gathered} E=P.E.+K.E. \\ =6.5268+9990 \\ =9996.5268\text{ J} \\ =9996.527\text{ J} \end{gathered}[/tex]
Hence, the correct option is D