JahanF220250 JahanF220250
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

paddy spent $63.00 on three tickets to a concert. javier spent $80 on four tickets. which person paid less per ticket

Respuesta :

MaleikN447647 MaleikN447647
  • 31-10-2022

Let's find the unit price

Paddy =$63.00/3 = $21 per ticket

Javier = $80 /4 = $20 per ticket

This implies Javier paid less per ticket

Answer Link

Otras preguntas

If the ferris wheel in the example on the previous page turns at the same speed will car a return to the starting point at 75 minutes explain
gene flow differs from genetic drift because it is the
higher temperature means ____________ kinetic energy
Match each term with its definition. deforestation urbanization desertification the process by which habitable land turns uninhabitable the clearing or cutting
A body falls freely from rest on Earth [tex](g=-10 \mathrm{~m} / \mathrm{s}[/tex] ) 1. The displacement at [tex]t=3 \mathrm{~s}[/tex] is
Celeste move away from peterbourgh because
When 0.3(4x – 8) – 0.5(–2.4x + 4) is simplified, what is the resulting expression? PLEASE someone answer this i "ran out of my daily limit" of ads and now i ca
Pancake syrup is an example of a a. homogeneous mixture. b. heterogeneous mixture. c. colloid. d. suspension.
a type of connective tissue proper that shows little specialization with cells dispersed in the matrix
a solid triangular prism has a height of 12 inches. the triangular base of this prism is shown below. what is the surface area, in square inches, of this prism?