Respuesta :

ANSWER

[tex]\begin{equation*} 0.36\text{ mg} \end{equation*}[/tex]

EXPLANATION

The given function is:

[tex]D(h)=6e^{-0.7h}[/tex]

To determine the amount of the drug that is in the patient after 4 hours, we have to solve for D when h is equal to 4. That is:

[tex]\begin{gathered} D(4)=6e^{-0.7*4} \\ \\ D(4)=6e^{-2.8} \\ \\ D(4)=6*0.06081 \\ \\ D(4)=0.36\text{ mg} \end{gathered}[/tex]

That is the answer to two decimal places.

ACCESS MORE
EDU ACCESS