Answer:
Explanations:
The formula for calculating the molarity is expressed as:
[tex]Molarity=\frac{mole}{volume}[/tex]Given the following parameters
Mole = 1.8moles
volume of solution = 5.5litres
Substitute the given parameters into the formula
[tex]\begin{gathered} molarity=\frac{1.8moles}{5.5L} \\ molarity=0.327M \end{gathered}[/tex]Hence the required molarity of the solution is