katie wants to buy a sundress priced at $40.00. if the sales tax is 6% what is the toyal amount she must pay for the sundress?
we know that
100%+6%=106%=106/100=1.06
so
Multiply $40.00 by 1.06
total amount=40.00*1.06=$42.40
Problem N 2
the brown's bill at a restaurant is 60.00 how much money should mr.brown leave as a tip if he plans to tip 15%
we know that
15%=15/100=0.15
Multiply 60.00 by 0.15
so
amount tip=60*0.15=$9.00now that
15%=