Respuesta :

Answer:

(a)C=7500+175S

(b)$9,600

Explanation:

Part A

The cost C of transporting S tons of sugar is:

[tex]C=7500+175S[/tex]

Part B

When the tons of sugar to be transported, S = 12

[tex]\begin{gathered} C=7500+175(12) \\ =7500+2100 \\ =\$9,600 \end{gathered}[/tex]

The cost of transporting 12 tons of sugar is $9,600.

ACCESS MORE
EDU ACCESS