Respuesta :

Answer:

Explanation:

The mass of the block, m = 4 kg

The total height of the block from the ground = 50 m

When the block has only covered 20 m, the height above the ground,

h = 50 m - 20 m

h = 30 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS