The length of the wire is how many ft?Picture included below


We have a pole and a wire that will form a right triangle.
We can draw it like this:
We can then find the length of the wire (x), which is the hypotenuse of the triangle, using the Pythagorean theorem:
[tex]\begin{gathered} x^2=2^2+18^2 \\ x^2=4+324 \\ x^2=328 \\ x=\sqrt{328} \\ x\approx18.1\text{ }ft \end{gathered}[/tex]Answer: the length of the wire is 18.1 ft approximately.