Two trains leave towns 508 kilometers apart at the same time and travel toward each other. one train travels 16 km/h slower than the other. if they meet in hours, what is the rate of each train?

Given:
Distance, d = 508 km
Time, t = 2 hours
Let x be the speed of one train.
Let x-16 be the speed of another train.
To find: Speed of the two trains
Explanation:
We know that,
[tex]\text{Speed }\times Time=Dis\tan ce[/tex]Let us frame the equation as follows,
[tex]\begin{gathered} (\text{Speed of the train 1 + Speed of the train }2)\times Time=Dis\tan ce \\ (x+x-16)\times2=508 \\ 2x-16=\frac{508}{2} \\ 2x-16=254 \\ 2x=270 \\ x=135\text{kmph} \end{gathered}[/tex]Final answer:
The speed of the faster train is 135 km/h.
The speed of slower train is 119 km/h