If the side opposite to the 72° angle is 42 units, what is the length of the hypotenuse

Answer:
44.21 units
Explanation:
For a right angle with an angle of 72 degrees:
[tex]\frac{\text{Opposite}}{\text{Hypotenuse}}=\frac{19}{20}[/tex]Given that the side opposite to the 72° angle = 42 units
[tex]\begin{gathered} \implies\frac{19}{20}=\frac{42}{\text{Hypotenuse}} \\ \text{Hypotenuse}\times19=20\times42 \\ \text{Hypotenuse}=\frac{20\times42}{19} \\ \text{Hypotenuse}=44.21 \end{gathered}[/tex]The length of the hypotenuse is 44.21 units.