A person that weighs 600 N on Earth travels to another planet with 5 times the mass and 5 times the radius of Earth. What is the weight of the person on this planet?

Respuesta :

Given data

*The weight of the person is W = 600 N

*The other planet radius is R_p = 5 × R_e

*The other planet with mass is m_p = 5 × m_e

The formula for the acceleration due to gravity on the other planet is given as

[tex]g=\frac{Gm_p}{R^2_p}[/tex]

Substitute the known values in the above expression as

[tex]\begin{gathered} g_p=\frac{G(5\times m_e)_{}}{(5R_e)^2} \\ =\frac{Gm_e}{5R^2_e} \\ =\frac{g_e}{5} \end{gathered}[/tex]

The mass of the person on the planet is calculated as

[tex]\begin{gathered} m_p=\frac{W}{g_p} \\ =\frac{600}{g_p} \end{gathered}[/tex]

The weight of the person on the planet is calculated as

[tex]\begin{gathered} W_p=m_pg_p \\ =\frac{600}{g_p}\times\frac{g_p}{5} \\ =120\text{ N} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico