JahleelF168252 JahleelF168252
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

William has a lemonade stand. It costs him $0.30 to make 3 cups of lemonade. What is the unit rate for the cost for one cup of lemonade.

Respuesta :

BeatrizV2215 BeatrizV2215
  • 31-10-2022

If the cost for maaking 3 cups of lemonade is $0.30, then the cost per lemonade is

[tex]\frac{0.30}{3}=0.1[/tex]

The cost per lemonade is $0.10

Answer Link

Otras preguntas

given the diameter of a circle is 17 1/2cm, find its area (use π = 22/7)​
A model of the solar system shows the sun as a loaf of bread. What size is everything else in this model? A.the size of a tennis ball B.the size of a shoe C.the
15 - 4 Divided 1/4 + 2 =
Fill in the blank with no /much/many/ i have ___ idea about it
14) A submarine is at a depth of 550 meters below sea level. It ascends 45 meters. What is the current depth of the submarine?
What is prokaryotic cell and a eukaryotic cell?
(3*10)*8=240*(10*8) what is the property
How does the character of Ismene contrast with Antigone’s archetype? -Ismene represents a coward in comparison to Antigone’s heroine. -Ismene shows true leaders
A car accelerates from 7.0 m/s to 12.0 m/s in 5 s. What is the average acceleration for this time interval? A. 25 m/s2 B. 3.8 m/s2 C. 1 m/s2 D. -1 m/s2
If 2 bags of grapes weigh 6 pounds, how many pounds do 5 bags weigh? ​