5. Assume that the sales of a certain automobile parts company are approximated by a linear function. Suppose that sales were $200,000 in 1981 and $1,000,000 in 1988. Let x = 0 represent 1981 and x = 7 represent 1988. (a) Find the equation giving the company's yearly sales. (b) Find the approximate sales in 1983. (c) Estimate sales in 1999.

Respuesta :

a)

The equation of the line in the slope-intercept form has the next form

[tex]y=mx+b[/tex]

where m is the slope and b is the y-intercept

So first we need to calculate the slope, the slope is given by the next formula

[tex]m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

where (x1,y1) and (x2,y2) are points where the line passes through.

In our case

(0,200000)

(7,1000000)

We substitute the data

[tex]m=\frac{1,000,000-200,000}{7-0}=\frac{800000}{7}[/tex]

Then we need to calculate the y-intercept that is b

x=0 and y=200000

[tex]200000=\frac{800000}{7}(0)+b[/tex]

We isolate the b

[tex]b=200000[/tex]

The linear equation is

[tex]y=\frac{800000}{7}x+200000[/tex]

b)

If x=0 represents 1981, therefore x=2 represents 1983

We substitute in the equation above x=2

[tex]y=\frac{800000}{7}(2)+200000=\frac{3000000}{7}=428571.43[/tex]

The approximate sales in 1983 are $428571.43

c)

if x=0 represents 1981, therefore x=18 represents 1999

[tex]y=\frac{800000}{7}(18)+200000=2257142.86[/tex]

The estimated sales in 1999 are $2257142.86

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico