The distance between the center of condensation and the center of an adjacent rarefaction is 5 m. If the frequency is 300 Hz, what is the speed of the wave front?

Respuesta :

Answer:

3000 m/s

Explanation:

The wavelength is equal to twice the distance between the center of condensation and the center of an adjacent rarefaction, so

λ = 2(5 m) = 10 m

Then, we can calculate the speed of the wave as follows

v = λf

Where λ is the wavelength and f is the frequency. Replacing λ = 10 m and f = 300 Hz, we get:

v = (10 m)(300 Hz)

v = 3000 m/s

Therefore, the speed is 3000 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico