Explanation
to solve this we need to find 30 % of the price and compare to $200
so
Step 1
find 30 % of 700
to find this we can use the formula
[tex]x\text{ \% of a number y = y*}\frac{x}{100}[/tex]hence
[tex]30\text{ \% of 700 = 700*}\frac{30}{100}=210[/tex]so, 30 % of 70o is 210
Step 2
finally, compare
[tex]\begin{gathered} coupon\text{ 1 = 200} \\ Coupon\text{ 2= 210} \\ 210>200 \\ so \\ Coupon\text{ 2}>copuon\text{ 1} \end{gathered}[/tex]therefore, Mike should use the 30% off any item coupon