Let's begin by listing out the information given to us:
Cost of house (C) = $299,000
Down payment (D) = 20% = 20% of $299,000
[tex]\begin{gathered} D=\frac{30}{100}\cdot299000=89700 \\ D=89700 \end{gathered}[/tex]D = $89,700
Interest payment (I) = $692.68
30 year loan = (30 * 12) = 360 payments