A. On the second day the number of absent students is 25% more than the first day. This is calculated as follows:
20 + 20*25% = 20 + 5 = 25
On the third day the number of absent students is 25% more than the second day. This is calculated as follows:
25 + 25*25% = 25 + 6 = 31
Similarly, on the fourth day, the number of absent students is:
31 + 31*25% = 31 + 8 = 39
On the fifth day:
39 + 39*25% = 39 + 10 = 49
Day | Student Absent
1 | 20
2 | 25
3 | 31
4 | 39
5 | 49
B. For the second day, the computation is:
20 + 20*25% = 20 + 20*0.25 = 20(1 + 0.25) = 25
For the third day, the computation is:
25 + 25*25% = 25 + 25*0.25 = 25(1+0.25)
Combining with the previous result:
25(1+0.25) =