At Target you found two sweaters that each cost $20.94, a pair of jeans that cost $17.83, and three pairs of shoes for $24.32 each. After 6.5% sales tax what is the total cost of the bill?

Given:-
Cost of sweaters is $20.94
Cost of pair of jeans is $17.83
Cost of three pair of shoes is $24.32
To find:-
The total cost of the bill with 6.5% sales tax.
Cost of two sweater is,
[tex]2\times20.94=41.88[/tex]Cost of one pair of jeans is,
[tex]1\times17.83=17.83[/tex]Cost of three pairs of shoes is,
[tex]3\times24.32=72.96[/tex]To find the total cost we need to add all the three cost. so we get,
[tex]41.88+17.83+72.96=132.67[/tex]Now we find the 6.5% of 132.67. we get,
[tex]\frac{6.5}{100}\times168=10.941[/tex]Now we add,
[tex]undefined[/tex]