Given the following parameters;
Mass of CO2 = 4.6 * 10^20kg
Mass of CO2 = 4.6 * 10^23 grams
Determine the mole of CO2
[tex]\begin{gathered} mole\text{ of CO}_2=\frac{mass}{molar\text{ mass}} \\ mole\text{ of }CO_2=\frac{4.6\times10^{23}g}{44.01g\text{/mol}} \\ mole\text{ of CO}_2=0.1045\times10^{23}mole \\ mole\text{ of CO}_2=1.045\times10^{22}moles \end{gathered}[/tex]Since there are two atoms of oxygen in CO2, the total moles of oxygen will be expressed as:
[tex]\begin{gathered} moles\text{ of O}_2=2\times1.045\times10^{22} \\ moles\text{ of O}_2=2.09\times10^{22}moles \end{gathered}[/tex]The reaction between Oxygen and Hydrogen is expressed as:
[tex]2H_2+O_2\rightarrow2H_2O[/tex]According to stochiometry, 1mole of oxygen produces 2 moles of water, hence the moles of water required will be given as;
[tex]\begin{gathered} mole\text{ of H}_2O=2\times2.09\times10^{22} \\ mole\text{ of H}_2O=4.18\times10^{22}moles \end{gathered}[/tex]Determine the mass of water required:
[tex]\begin{gathered} mass\text{ of water}=mole\times molar\text{ mass} \\ mass\text{ of water =4.18}\times10^{22}\times18 \\ mass\text{ of water=7.524}\times10^{23}g \\ mass\text{ o}f\text{ }water=7.524\times10^{20}kg \end{gathered}[/tex]This gives the required total mass of water needed