Sally invests $10,00o into a new bank account at 8.4% interest compoundedmonthly. How much money will Sally have in the account in 30 years to the nearestcent?

Respuesta :

EXPLANATION

The compound interest formula is

[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}[/tex]

P= Principal = $10,000

Interest rate = 8.4% = 0.084 in decimal form

n= Number of times interest rate is compounded per unit "t" = 12

t= Time = 30 years

Replacing terms:

[tex]A=10,000(1+\frac{0.084}{12})^{12\cdot30}[/tex]

Multiplying and dividing numbers:

[tex]A=10,000(1+0.007)^{360}[/tex]

Adding numbers:

[tex]A=10,000\cdot\text{1}.007^{360}[/tex]

Solving the power:

[tex]A=10,000\cdot12.32[/tex]

Multiplying terms:

[tex]A=\text{ 123,200}[/tex]

Sally will have $123,200 in 30 years.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico