NabihahW263709 NabihahW263709
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

at the market ,7 apples cost $ 4.55 how much will 10 cost?

Respuesta :

ErieL709428 ErieL709428
  • 31-10-2022

The cost of 10 apples = $6.5

Explanation:

To determine the cost for 10 apples, we need to find the cost for 1 apple

let x be the cost of one apple

7 apples = $4.55

1 apple = x

cross multiply:

7x = 4.55(1)

7x = 4.55

x = 4.55/7

x = 0.65

The cost of one apple = $0.65

The cost of 10 apples = 10 × $0.65

The cost of 10 apples = $6.5

Answer Link

Otras preguntas

Conjuga los siguientes verbos en presente y preterito indefinido: SER, ESTAR, HACER.
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Conjuga los siguientes verbos en presente y preterito indefinido: SER, ESTAR, HACER.
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Passe para a voz passiva:- Kevin asked Dennis a question-Somebody Build the house last year-She gives him a box
Responde a las preguntas: ¿Cómo te llamas? ¿De dónde eres? ¿A qué te dedicas? ¿Tienes hermanos?
Transforme em voz passiva: They don't speak English in this shop
Passe para a voz passiva:- Kevin asked Dennis a question-Somebody Build the house last year-She gives him a box
Conjuga los siguientes verbos en presente y preterito indefinido: SER, ESTAR, HACER.
Responde a las preguntas: ¿Cómo te llamas? ¿De dónde eres? ¿A qué te dedicas? ¿Tienes hermanos?