Respuesta :

The Solution:

Given:

[tex]y=16000+5500x[/tex]

a.

The explanatory variable is the number of years (x).

b.

The salary (y) when the number of years is 12 years.

[tex]y=16000+5500(12)=\text{ \$}82000[/tex]

c.

The annual salary when x = 6 years.

[tex]y=16000+5500(6)=\text{ \$}49000[/tex]

d.

The residual for someone who has completed high school education for 6 years.

Residual = actual y value − predicted y value.

[tex]Residual=46000-49000=-\text{\$}3000[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico