So,
If she sold the bicycle for $1150 and the cost for her to buy it was $550, the profit can be found if we substract:
[tex]\begin{gathered} 1150-550 \\ =600 \end{gathered}[/tex]Now, the percent of profit can be found if we divide the last result by the cost:
[tex]\frac{600}{550}=1.09[/tex]Or, 1.09*100 = 109%.