Given data
*The given force is F = 5200 N
*The given distance is d = 0.5 m
*The given time is t = 10 s
The formula for the power is given as
[tex]P=\frac{F\times d}{t}[/tex]Substitute the known values in the above expression as
[tex]\begin{gathered} P=\frac{5200\times0.5}{10} \\ =260\text{ }W \end{gathered}[/tex]