FarrahE592356 FarrahE592356
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit price.7 tomatoes for $8.75?

Respuesta :

MykelA265624 MykelA265624
  • 31-10-2022

To find out the unit price, divide the total cost by the number of tomatoes

so

$8.75/7=$1.25

therefore

the unit price is $1.25 per tomato

Answer Link

Otras preguntas

Que se puede hacer en el Gran Chaco de Paraguay
A very low value of the equilibrium constant for a reaction can indicate that
What are the two flat characters in winter dreams?
Whats the answer to this?
Rank the gases in the atmosphere in order from most abundant to least abundant
Which sentence uses parallelism? by working, playing, and dreaming together, we can build a better neighborhood. there is strength in numbers and working togeth
According to the text, SMM employs word-of-mouth marketing.TrueFalse
8) If a victim is coughing or wheezing forcefully with a partial airway obstruction:
Please help with the attached image
When a person whose duty is conditional leads the other party to rely on his noninsistence on the condition, the condition will be excused because of a(n) _____
ACCESS MORE