Kawan buy some protein bars at $0.90 and each water bottle cost $0.70 for each group hike he buys twice as many bottles of water as protein bars if he spends $46 in total how many bottles of water and protein bars does he buy?

Respuesta :

Answer:

Bottles of water: 40

Protein Bars: 20

Explanation:

If we call

B = number of protein Bars

W = number of Water bottles

Since each B costs $0.9, each W costs $0.7 and the total spend is $46

We can write the equation:

[tex]0.9B+0.7W=46[/tex]

Because, the total of $46 is equal to the number of W times the price, plus the number of B times the price.

We also know that there are twice as many W as B, we can write:

[tex]2B=W[/tex]

We have these two equations:

[tex]\begin{cases}0.9B+0.7W={46} \\ 2B={W}\end{cases}[/tex]

We can substitute the second equation in the first one:

[tex]0.9B+0.7W=46\Rightarrow0.9B+0.7(2B)=46[/tex]

Now we can solve:

[tex]\begin{gathered} \begin{equation*} 0.9B+0.7(2B)=46 \end{equation*} \\ 0.9B+1.4B=46 \\ 2.3B=46 \\ . \\ B=\frac{46}{2.3}=20 \end{gathered}[/tex]

B = 20, means that the amount of protein bars bought is 20.

Now, since there are twice as many bottles of water as protein bars:

[tex]2\cdot20=40[/tex]

There are 40 water bottles and 20 protein bars

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico