Respuesta :

Given:

[tex]\text{length =}8\times10^4\text{ m}[/tex][tex]t\text{hickness}=5\times10^{-6}m[/tex]

To find the standard form of length, multiply and divide the length by 10, we get

[tex]\text{length =}8\times10^4\text{ }\times\frac{10}{10}[/tex]

[tex]\text{length =}\frac{8}{10}\times10^4\text{ }\times10[/tex][tex]\text{Use }\frac{8}{10}=0.8\text{ and }10^4\times10=10^{4+1}=10^5.[/tex]

[tex]\text{length =}0.8\times10^5m[/tex]

To find the standard form of thickness, multiply and divide the thickness by 10, we get

[tex]t\text{hickness}=5\times10^{-6}\times\frac{10}{10}[/tex]

[tex]t\text{hickness}=\frac{5}{10}\times10^{-6}\times10[/tex][tex]\text{Use }\frac{5}{10}=0.5\text{ and }10^{-6}\times10=10^{-6+1}=10^{-5}.[/tex]

[tex]t\text{hickness}=0.5\times10^{-5}m[/tex]

Hence the standard form of length and thickness is

[tex]\text{length =}0.8\times10^5m[/tex]

[tex]t\text{hickness}=0.5\times10^{-5}m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS