a car with mass of 1200 kg is driving in a circular path with a radius of 65m at a constant speed of 5.5 m/s. what is the magnitud of the net force (in newtons).

Respuesta :

m = 1200kg

r = 65 m

v = 5.5 m/s

Therefore,

[tex]\begin{gathered} F=m\frac{v^2}{r} \\ F=1200\times\frac{5.5^2}{65} \\ F=1200\times\frac{30.25}{65} \\ F=1200\times0.46538461538 \\ F=558.461538462 \\ F=558.5N \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico