Solution
Given that
sample size n = 11
The degree of freedom df = n - 1 = 11 - 1 = 10
At 99% confidence level,
[tex]\begin{gathered} \alpha=1-99\%=1-0.99=0.01 \\ \\ \frac{\alpha}{2}=0.005 \end{gathered}[/tex][tex]t_{\frac{\alpha}{2},df}=t_{0.005,10}=3.1693[/tex]Checking the table,
Therefore, the Critical value t value = 3.169