We need to first find out the overall change in the CO concentration.
We'll have it to be: change = Current - Former = 380 - 300 = 80ppm
Percent change =
[tex]\begin{gathered} \frac{change}{\text{former}}\times100 \\ \frac{80}{300}\times100=26.67\text{ percent} \end{gathered}[/tex]Therefore, percent change = 26.67%