4. An interior wall of a building is made up of metal studs with 5/8" gypsum board on each side. See the drawing below. If the actual width of a stud is 3 5/8", what is the total thickness of the wall?

Answer:
4 7/8''
Explanation
From the question, we are given the following;
Stud width = 3 5/8 inches
Thickness of gypsum board = 5/8 in
Since we have gypsum board on both sides, the total thickness of the two boards = 2 * 5/8 = 10/8 inches
Total thickness of the wall = Stud width + Board thickness
Total thickness of the wall = 3 5/8 + 10/8
Total thickness of the wall = 29/8 + 10/8
Total thickness of the wall = 39/8
Total thickness of the wall = 4 7/8''
Hence the total thickness of the wall is 4 7/8''