Find the unit price for each option shown below. Round the nearest cent when necessary. Option 1- 10 candy bars for $6.75 Option 2- 12 candy bars for 7.25 Which option is better to buy ? Explain

Respuesta :

1) 6.75/10 = 0.675
     2) 7.25/12 = 0.60
     
2nd one is cheaper 
ACCESS MORE