Given:
The total tuition amount is T = $2400.
The percentage of paid is r = 35%.
The objective is to find the money need to be loaned in order to pay the rest of his tuition.
Explanation:
Consider the required loan amount as x.
The value of x can be calculated by subtracting the percentage of paid amount from the total amount.
The expression can be written as,
[tex]x=T-rt\text{ . . . . .(1)}[/tex]On plugging the given values in equation (1),
[tex]\begin{gathered} x=2400-\frac{35}{100}\times2400 \\ =2400-(35\times24) \\ =2400-840 \\ =1560 \end{gathered}[/tex]Thus, the money need to be loaned in order to pay the rest of his tuition is $1560.
Hence, option (3) is the correct answer.