Respuesta :

[tex]\begin{gathered} r=\frac{64ft}{2}=32ft \\ v=7\frac{mi}{hour}\cdot\frac{5280ft}{1\text{ mi}}\cdot\frac{1hour}{60\text{ minutes}}=616\text{ ft/min} \\ To\text{ find }angulat\text{ sp}eed \\ v=wr \\ \text{Solving w} \\ w=\frac{v}{r}=\frac{616\text{ ft/min}}{32ft}=19\text{ rad/min} \\ \text{The angular spe}ed\text{ is }19\text{ rad/min} \\ \\ To\text{ find revolution per hour } \\ 19\frac{rad}{\min}\cdot\frac{60\min}{1hour}\cdot\frac{1rev}{2\pi rad}=153\text{ rev/hour} \\ \text{The whe}el\text{ }makes\text{ }153\text{ rev/hour} \end{gathered}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico