Given
Cost of 1 bag of popcorn=$5.50
Cost of 1 drink=$4
Required
we need to find how much would it cost for for 4 bags of popcorn and 6 drinks.
we also need to find how much would it cost for p number of bags and d drinks.
Explanation
Here
cost of 1 bag of popcorn=$5.50
so cost of 4 bags of popcorn=
[tex]5.50\times4=22\text{ dollars}[/tex]Now cost of 1 drink=$4
so cost of 6 drinks=
[tex]6\times4=24\text{ dollars}[/tex]Now cost of 4 bags of popcorn and 6 drinks=22+24=$46
Also cost of p bags of popcorn=5.50p
cost of d drinks=4d
so cost of p bags of popcorn and d drinks=$(5.50p+4d).