Given data:
* The acceleration of the elevator is,
[tex]a=6.88ms^{-2}[/tex]* The initial velocity of the elevator is u = 1.2 m/s.
* The time taken by the elevator is t = 4 seconds.
Solution:
By the kinematics equation, the final velocity of the elevator is,
[tex]v-u=at[/tex]where v is the final velocity,
[tex]\begin{gathered} v-1.2=6.88\times4 \\ v-1.2=27.52 \\ v=27.52+1.2 \\ v=28.72\text{ m/s} \end{gathered}[/tex]Thus, the final velocity of the elevator in the upward direction is 28.72 m/s in the upward direction.