Resale Price = $3866
Explanations:The resale value of a particular product is given by the formula:
[tex]\begin{gathered} P=P_0\text{ + }(1\text{ - }\frac{r}{100})^t \\ \text{Where P}_0\text{ is the original amount} \\ r\text{ is the depreciation rate} \\ t\text{ is the }time\text{ in years} \\ P\text{ is the resale value} \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} P_0=\text{ \$23000} \\ r\text{ = 30\%} \\ t\text{ = 5 years} \end{gathered}[/tex]Substituting these parameters into the equation above:
[tex]\begin{gathered} P\text{ = 23000 }(1\text{ - }\frac{30}{100})^5 \\ P=23000(1-0.3)^5 \\ P=23000(0.7^5) \\ P\text{ = 23000 ( }0.16807) \\ P\text{ = }3865.60999999 \\ P\text{ = 3866} \end{gathered}[/tex]The resale price after 5 years is therefore, P = $3866