Answer:
120 T-Shirts
Explanation:
Let the number of t-shirts Arielle made = x
• Cost of making x t-shirts = $500
If she is planning to sell each for $25, then:
• Total Income from x t-shirts = 25x
Profit = Income -Expenses
=25x-500
Since she plans to make a profit of at least $2500, then:
[tex]25x-500\ge2500[/tex]We solve the inequality for x.
[tex]\begin{gathered} 25x\ge2500+500 \\ 25x\ge3000 \\ x\ge\frac{3000}{25} \\ x\ge120 \end{gathered}[/tex]She must sell 120 t-shirts.